Oscar Ödülü Hediye Heykelcik
Oscar Ödülü Hediye Heykelcik
» Ürün Bilgileri

Ürün Kod No: 0026 016 929

Oscar Ödülü Heykelciği

 

OSCAR ÖDÜLÜNÜN TARİHÇESİ - Oscar Awards History

Sinema sanatının dünyada en çok bilinen ve en eski ödülü Oscar ödülüdür. Oscar ödülleri ilk olarak 16 Mayıs 1929'da Los Angeles'ta verilmeye başlamıştır. Bu önemli ödülü Metro Goldwyn Mayer'in baş sanat direktörü Cedric Gibbons tasarlamıştır. Oscar ismi ile ilgili çeşitli rivayetler vardır. Bunlardan en bilineni ödülü veren Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin (AMPAS) kütüphanecisi ve eski yöneticisi Margaret Herrick'in ödüle bakıp amcası Oscar'a benzetmesidir. Çevresindeki bir gazeteci de bunu duyduktan sonra Oscar ismi yayılır ve kabul görür. 1934'te altıncısı düzenlenen ve Katharine Hepburn'ün en iyi aktris ödülünü kazandığı Oscar Ödül Törenlerinden sonra bu haberi kaleme alan Sidney Skolsky yazısında "Oscar Amca" ifadesini kullanır. Zamanla daha da benimsenen isim 1939'da Akademi tarafından resmileştirildi ve Oscar olarak kullanılmaya başlandı.

Film sektörünü zamanla başka sektörlerdeki ödüller takip etti. Oscar ödülünün ardından televizyon sektöründe Emmy Ödülleri, tiyatro için Tony ödülleri ve müzik sektöründe Grammy ödülleri verilmeye başlandı.

1953 yılında ilk olarak Oscar Ödül Töreni televizyonda yayınlandı. Amerikan sinema endüstrisinin dünyada yaygınlaşması ödüllere olan ilgiyi de artırdı. Günümüzde Akademi Oscar törenleri 200 civarında ülkeden canlı olarak olarak televizyon kanallarında yayınlanıyor ve milyonlarca insan ekranlardan bu törenleri takip ediyor.

 

Siz de sevdiklerinize, annenize, arkadaşınıza, eşinize, sevgilinize Oscar heykelciği hediye ederek güzel bir sürpriz yapabilirsiniz. Hem de bu sayede kalıcı ve özel bir hediye vermiş olursunuz. Oscar heykelciğinin üzerine yazı veya isim yazdırabilirsiniz.

 

Palamutbükü Otel Palamutbükü Hotel Palamutbükü Tatil Palamutbükü Konaklama Datça Palamutbükü Otel